O działalności profilaktycznej
Oprócz niezbędnego wyższego wykształcenia wraz z przygotowaniem pedagogicznym, uprawniającym do nauczania w szkołach wszystkich szczebli posiadamy prawie trzyletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć profilaktycznych dla dzieci, młodzieży, dorosłych i kadry pedagogicznej, których skuteczność i jakość potwierdzają referencje i podziękowania przesłane przez placówki oświatowe oraz Urzędy Gmin, z którymi współpracujemy. Na naszą praktykę składają się liczne zajęcia i rozmowy z uczniami w różnym wieku oraz ich rodzicami i doświadczenia przekazane nam przez dyrektorów, pedagogów, psychologów szkolnych i nauczycieli. Według danych zebranych na dzień 3 lutego 2015 r. w naszych zajęciach wzięło udział 18478 uczniów. Przeszkoliliśmy także 549 nauczycieli i 5881 rodziców.
Oferowane przez nas tematy są bardzo różnorodne, prowadzone w nowoczesny sposób, przy użyciu multimedialnych technik, obrazujących przekazywane treści.
1. Multimedialne zajęcia profilaktyczne dla uczniów szkół wszystkich szczebli, prowadzone
przez naszą firmę w szkołach
Wszystkie zajęcia prowadzone są przy pomocy nowoczesnych, multimedialnych technik, gdzie wizualizacja odgrywa bardzo ważną rolę. Każda lekcja bazuje na ciekawym materiale filmowym (zatwierdzonym przez MEN), stanowiącym podstawę rozmowy z uczniami. Filmy dokumentalne, reportaże i krótkometrażowe spektakle wyświetlane są na dużym ekranie, w wysokiej jakości obrazu i dźwięku. W zrozumieniu i przyswajaniu treści pomagają profesjonalnie opracowane multimedialne prezentacje oraz interaktywne plansze, pozwalające uczniom na aktywne uczestnictwo w zajęciach. Nowoczesny sprzęt umożliwia prowadzenie zajęć w szkole – zarówno w klasie, dla mniejszej grupy młodzieży, jak i w auli, dla większej liczby uczestników (np. uczniów kilku klas).
Oto lista nowoczesnych środków dydaktycznych, wykorzystywanych przez nas podczas zajęć:
• Filmy edukacyjne - fabularne
• Filmy edukacyjne – dokumentalne
• Reportaże
• Prezentacje multimedialne
• Plansze interaktywne
• Multimedialne gry i zabawy edukacyjne
• Interaktywne drzewko decyzyjne
• Animacje
• Zdjęcia
• Podręczniki elektroniczne
• Quizy i ćwiczenia interaktywne
Zajęcia prowadzone są przez osoby posiadające przygotowanie pedagogiczne i uprawnienia do nauczania w szkole.
Nasza oferta stanowi interesujące urozmaicenie godzin wychowawczych oraz wpisuje się w prowadzone przez szkoły programy profilaktyczne.
Jeżeli zainteresuje Państwa nasza oferta, na Państwa życzenie prześlemy szczegółowy program i scenariusz lekcji na wybrany temat.
Czas trwania zajęć: 60-90 minut (w zależności od uzgodnienia)
Nasze zajęcia mogą zostać sfinansowane przez Urząd Gminy lub Urząd Miasta pod który szkoła podlega, z funduszy działu zajmującego się profilaktyką uzależnień (z tzw. funduszu alkoholowego).
2. Multimedialne zajęcia profilaktyczne dla rodziców (głównie podczas wywiadówek)
Czas trwania wszystkich zajęć: do uzgodnienia (ok. 30-60 min)
3. Warsztaty profilaktyczne dla kadry pedagogicznej
• Dla uczestników wydajemy zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu.
Oferowane tematy zajęć
4. Kompleksowy program profilaktyczny: INTERNET BEZ ZAGROŻEŃ
Multimedialne zajęcia ogólne i warsztatowe
Grupa 1. Uczniowie szkół wszystkich szczebli (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne)
Grupa 2. Rodzice uczniów
Grupa 3. Nauczyciele
Charakterystyka programu profilaktycznego:
Każda grupa uczestniczy w ogólnych multimedialnych zajęciach profilaktycznych odbywających się przy pomocy odpowiedniego sprzętu audiowizualnego. Materiały dydaktyczne i sposób przedstawiania treści są odpowiednio dostosowane do grupy oraz wieku odbiorców. Następnie odbywają się zajęcia warsztatowe, które ukazują nowe treści w sposób bardziej szczegółowy. Wykorzystujemy tu takie metody i środki dydaktyczne, których celem jest wzrost poziomu zaangażowania uczestników poprzez ćwiczenia, scenki, pracę w grupach, itp.
Harmonogram:
Ponadto oferujemy:
1. Plakaty do powieszenia dla każdej klasy uczestniczącej w programie na temat: Podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci
2. Foldery informacyjne dla rodziców i nauczycieli (opisujące omawianą problematykę)
3. Certyfikaty dla uczniów o uczestniczeniu w programie profilaktycznym (kolorowe, format A5 w antyramie)
4. Certyfikat dla szkoły o uczestniczeniu w programie
5. Świadectwo uczestnictwa w programie dla nauczycieli
5. Multimedialne zajęcia profilaktyczne w terenie
6. Wycieczki edukacyjne i profilaktyczne
7. Szkolenie dla sprzedawców napojów alkoholowych
Jak wynika z przeprowadzonych badań, problem sprzedaży alkoholu nieletnim (pomimo istniejącego ustawodawstwa) jest wciąż bardzo aktualny. Jedną z ważnych dróg do zapobiegania wynikającym z tego problemom i zagrożeniom jest budowanie i kształtowanie świadomości sprzedawców. Nasze szkolenie wpisuje się w tę działalność. Ma ono za zadanie nie tylko zapoznanie ich z przepisami prawa i konsekwencjami łamania go – równie ważne jest wpłynięcie na ich osobistą postawę tak, aby odmowa sprzedaży alkoholu nieletniemu wynikała z osobistego przekonania o wychowawczej wartości takiej postawy i świadomości bycia moralnie odpowiedzialnym za ewentualne skutki.
Program zajęć:
I. Alkohol i związane z nim problemy zdrowotne i społeczne
2. Zdrowotne i społeczne skutki nadużywania alkoholu przez młodzież i dorosłych
3. Konfrontacja: obalanie niektórych mitów związanych z alkoholem oraz przeciwstawienie złych skutków jego używania ewentualnym korzyściom (praca warsztatowa)
II. Prawo a sprzedaż alkoholu
2. Polskie prawo a sprzedaż alkoholu (Przepisy zawarte w Ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i konsekwencje ich łamania) ze szczególnym naciskiem na zakaz sprzedaży osobom nie mającym ukończonych 18 lat
3. Odpowiedzialność sprzedawcy w sensie etycznym, moralnym i wychowawczym
4. Reklama alkoholu i informacje, które muszą być umieszczone w punkcie sprzedaży
III. Zajęcia warsztatowe: Postawa sprzedawcy wobec nieletniego, nietrzeźwego i agresywnego klienta
2. Asertywna odmowa sprzedaży: praktyczne przykłady zastosowania asertywności w różnych sytuacjach (klient nieletni, nietrzeźwy, agresywny) i sposoby radzenia sobie w sytuacjach problemowych
IV. Zakończenie
2. Analiza pytań najczęściej zadawanych przez sprzedawców
Forma zajęć: Szkolenie prowadzone jest przy pomocy nowoczesnych, multimedialnych technik, gdzie wizualizacja odgrywa bardzo ważną rolę. W zrozumieniu i przyswajaniu treści pomagają profesjonalnie opracowane multimedialne prezentacje, filmiki oraz interaktywne plansze, pozwalające uczestnikom na aktywny udział w szkoleniu.
Posiadamy własne pełne wyposażenie wizualno-dźwiękowe
Czas trwania szkolenia: 3 godz. dydaktyczne
Prowadzący: Trenerzy doświadczeni w zakresie profilaktyki zdrowotnej, przeciwdziałania uzależnieniom oraz zapobiegania zachowaniom niebezpiecznym, posiadający wykształcenie wyższe oraz przygotowanie pedagogiczne.
Liczba uczestników: do uzgodnienia
8. Szkoła Trzeźwo Myślących Kierowców
Niniejszy program wpisuje się w działania gminy w ramach Ogólnopolskich Kampanii Edukacyjnych PARPA „Wyhamuj w porę” oraz „Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne”. Program pozwala uczestnikom dostrzec zagrożenia w ruchu drogowym spowodowane spożywaniem alkoholu. Mając na uwadze, iż sprawcami największej liczby wypadków są młodzi ludzie, należy do nich kierować profesjonalną i skuteczną działalność profilaktyczną. Nasze działania w tym zakresie znajdują swe odzwierciedlenie w Gminnych Programach Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii. Zdobyta przez uczestników szkolenia wiedza i umiejętności często stanowi jedyne źródło informacji na temat niebezpiecznego związku kierowcy z alkoholem.
Program zajęć:
1. Odpowiedzialność kierowcy za życie i zdrowie pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego
2. Konfrontacja: obalanie niektórych mitów związanych z alkoholem
3. Przedstawienie wpływu alkoholu na organizm kierowcy
4. Trzeźwienie – czy ten proces można przyspieszyć?
5. Wypiłem i kieruję pojazdem – co ryzykuję i co mi grozi?
6. Wypadki spowodowane nietrzeźwością kierowców
7. Przeliczanie spożytych ilości alkoholu na promile we krwi (licznik trzeźwości)
8. Kierowca pod wpływem alkoholu – test z użyciem alkogogli
9. Czy umiem powiedzieć nie - asertywna odmowa spożywania alkoholu: praktyczne przykłady zastosowania asertywności w różnych sytuacjach i sposoby radzenia sobie w sytuacjach problemowych
Adresaci zajęć:
• Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych,
• Kandydaci uczestniczący w kursie na kierowców,
• Kierowcy, którym zatrzymano prawo jazdy za jazdę po spożyciu alkoholu,
• Kierowcy zawodowi.
Forma zajęć: Szkolenie prowadzone jest przy pomocy nowoczesnych, multimedialnych technik, gdzie wizualizacja odgrywa bardzo ważną rolę. W zrozumieniu i przyswajaniu treści pomagają profesjonalnie opracowane multimedialne prezentacje, filmiki oraz interaktywne plansze, pozwalające uczestnikom na aktywny udział w szkoleniu.
Posiadamy własne pełne wyposażenie wizualno-dźwiękowe
Czas trwania szkolenia: 2 godz. dydaktyczne (2x45 min)
Prowadzący: Doświadczeni trenerzy w zakresie profilaktyki zdrowotnej, przeciwdziałania uzależnieniom oraz zapobiegania zachowaniom niebezpiecznym, posiadający wykształcenie wyższe oraz przygotowanie pedagogiczne.
Liczba uczestników: do uzgodnienia
10. Publikacje i materiały profilaktyczne
Publikacje i materiały profilaktyczne:
Oferujemy sprzedaż publikacji, broszur, plakatów i ulotek o tematyce profilaktycznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
Na życzenie klienta wykonujemy różnorodne materiały na tematy profilaktyczne dla uczniów, rodziców i nauczycieli o uzgodnionych wartościach treściowych oraz parametrach technicznych.
Oferujemy:
• Poradnik dla rodziców: „Jak rozmawiać z dzieckiem”

Autorzy: Katarzyna Łysoń, Arkadiusz Łysoń
Wydawca: Wydawnictwo MERITUS
ISBN: 978-83-934568-1-9
Format: A5 (148mm x 210mm)
Oprawa: miękka
Liczba stron: 35
Kategorie: Poradnik
Rok wydania: 2013
Cena: 8,00 zł
Opis:
„Jak rozmawiać z dzieckiem” to poradnik adresowany do rodziców, którzy chcieliby zbudować dobre relacje ze swoimi dziećmi, pamiętając, że jest to najlepszy sposób zapobiegania zagrożeniom. W przystępny sposób przybliża on temat komunikacji w rodzinie oraz na prostych, konkretnych przykładach uczy, jak posługiwać się tą wiedzą w praktyce.
• Ulotkę dla rodziców: „Internet bez zagrożeń”

Autorzy: Katarzyna Łysoń, Arkadiusz Łysoń
Wydawca: Wydawnictwo MERITUS
Format: A5 (148mm x 210mm - arkusz A4 złożony na pół)
Oprawa: miękka
Liczba stron: 4
Kolor: pełny kolor na każdej stronie
Papier: kredowy – min. 135 gram
Cena: ok. 1,50 zł (w zależności od ilości sztuk)
Opis:
Świat mediów jest kolorowy, kuszący i bardzo absorbujący. Czy jednak jesteś pewny, że wszystko, z czym styka się Twoje dziecko w tym świecie, jest dla niego dobre? Czy chcesz, żeby było właśnie takie, jakim wychowuje go telewizja i Internet? Jeśli nie – nie pozwól, aby spędzało długie godziny przed ekranem lub monitorem, zamknięte w swoim pokoju i w świecie, który – chociaż jest wirtualny – niesie bardzo realne zagrożenia.
• Plakaty profilaktyczne
Tytuł: Plakaty profilaktyczne
Wydawca: Wydawnictwo MERITUS
Format: A3 (297mm x 420mm)
Liczba stron: 1
Kolor: pełny kolor jednostronny
Papier: kredowy – min. 135 gram
Cena: ok. 2,90 zł (w zależności od ilości sztuk)




Poniżej można pobrać naszą całą ofertę dotyczącą zajęć profilaktycznych dla uczniów, rodziców i nauczycieli:

Oferta MERITUS.pdf